Formålet med undervisning i foreldrepermisjon er å vedlikeholde norskkunnskapene gjennom permisjonen, øke nettverk, samt gi kunnskap og trygghet i foreldrerollen i Norge. Målet er også å gjøre det enklere å fortsette norskopplæringsløp etter permisjonstid og forberede barn og foreldre på opptak til barnehage. Søkere må være registrert som deltakere i Oslo VO. Deltakere med norskrettigheter må ha registrert svangerskapspermisjon.
Målgruppe
Deltakere som er i foreldrepermisjon med behov for norskopplæring, og
gravide som har permisjon grunnet helseplager i svangerskapet.
Tilbudet er for foreldre fra alle bydeler i Oslo, men barnet kan ikke være over 1 år ved oppstart. Deltakere kan ha norskkompetanse på ulike nivåer.
Innhold
Det blir gitt opplæring i norsk og samfunnskunnskap sammen med barnet. Det er fokus på muntlig pedagogikk med relevante temaer i opplæring. Det legges opp til aktiviteter utendørs og andre aktuelle aktiviteter, for eksempel besøk i åpen barnehage, babysang, besøk til ulike kulturtilbud og deltagelse på fysisk aktivitet. Vi ønsker å legge til rette for å delta aktivt som forelder i lokalsamfunnet.
Omfang og struktur
Det er løpende inntak gjennom året og det er plass til 12 deltakere. Kurset er på fire skoletimer, to dager per uke: mandager og onsdager kl. 10.00 – 14.00. Det telles åtte norsktimer for deltakere som omfattes av introduksjonsloven og integreringsloven.
Foto: Bufetat